Hakkımızda

Salina Tuz sağlıklı üretim teknolojileriyle sofranızda güvenle…

Şirketimizin kuruluşundan bugüne kadar yaşananlar, sıradan bir başarı öyküsünden çok daha fazlasıdır.

Şirketimizin kurulması ve bugünlere gelmesi, sıradan ve duymaya alışık olduğumuz diğer başarı öyküleri gibi tek bir kişinin ya da küçük bir ekibin başarısı olmayıp; bütün toplumun adeta bir kurtuluş savaşı verircesine üstün gayret ve fedakarlığı ile olmuştur.

1975 yılında Almanya’ya çalışmaya giden Cihanbeyli ve Kulu insanları, kendi ana vatanları ve baba ocakları olan Cihanbeyli İlçesi’ne yatırım yatırım yapmak amacıyla, kimi eşinin kolundaki bileziği satarak, kimi fabrikada çalışarak, kimi fabrikaya kamyonları ile malzeme taşıyarak şirkete ortak olmuşlardır.

O sıralarda Cihanbeyli de görevli olan kamu görevlilerinin de bu çorba da tuzumuz olsun mantığıyla bulundukları katkıları da unutmamak gerekir.

Bu şekilde bütün toplumun ortak gayreti ile kurulan şirketimiz, üretim faaliyetine 1980 yılında başlamıştır.

Salina Tuz, halka açık bir şirket olup 1500’e yakın ortağı vardır.

O günün Türkiye’sinde Anadolu’nun bu bozkırında bir sanayi bacası tütmeye başlamıştır. O baca 26 yıldır büyüyerek tütmeye devam etmektedir.

Salina Tuz, üretime yeni başladığı yıllarda ülke ekonomisindeki yaşanan sıkıntılardan şirketimiz de nasibini almıştır. Ancak o yıllarda DESİYAB (Devlet sanayi ve işçi yatırım bankası=Günümüzdeki TKB) ve TSKB (Türkiye Sınaı Kalkınma Bankası) nın destekleriyle bu sıkıntılardan kurtularak faaliyetine devam etmiştir. O günlerde işçi şirketleri diye anılan bu şirketlerden 150’ye yakın şirket kurulmuş olup bugün sadece 8-10 tanesi faaliyetine devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi de şirketimizdir.

Salina Tuz, bugün 130’a yakın çalışanı ile Cihanbeyli ilçemizin en büyük sanayi tesisidir.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, ADANA, BURSA illerindeki bölge müdürlükleri ve diğer illerdeki bayi ve müşteri ağları ile en yaygın çalışan Rafine Tuz tesisidir.

Salina Tuz, İyotlu tuzu ilk olarak üreten firmadır. 1982 yılından bu yana sürdürülen iyotlu tuz çalışmaları sağlık bakanlığının dikkatini çekmiş ve 1998 yılından itibaren bütün tuzların iyotlanması programına geçilmiştir.

Salina Tuz, sektörde sürekli öncü görevi üstlenmiş ve rakiplerince taklit ve takip edilmiştir. Şirketimiz bu öncülüğe devam etme kararlılığındadır.

İhracat konusunda da ülkemizin en büyük tuz ihracatçısıdır. Bugün Türk Cumhuriyetlerinde etkin bir pazara (özellikle AZERBEYCAN’da narin tuz salina adıyla ) sahiptir. Bu ülkede en çok taklit edilen ürün Salina’dır. Son zamanlarda ise Irak’da da iyi bir ihracat trendi yakalanmıştır.

Şirketimiz ürün çeşitliliği yönünden de liderdir. Müşterinin taleplerini tam olarak karşılamaktadır. Gıda, turşu, tekstil, sanayi, yol, kimya sanayi, hayvan tuzuna kadar bütün çeşitler mevcuttur ve üretim imkanına sahiptir.

Himmet KARA
Genel Müdür

@media (max-width: 430px) { .widget.call-to-action-widget[data-call-to-action-widget-id="1"] { background-position: center 260px; background-size: auto 350px; }} @media (min-width: 431px) and (max-width: 767px) { .widget.call-to-action-widget[data-call-to-action-widget-id="1"] { background-position: 109% 10%; background-size: 200px auto; }} @media (min-width: 768px) and (max-width: 991px) { .widget.call-to-action-widget[data-call-to-action-widget-id="1"] { background-position: 108% 11%; background-size: auto 180%; }} @media (min-width: 992px) and (max-width: 1199px) { .widget.call-to-action-widget[data-call-to-action-widget-id="1"] { background-position: 205% bottom; background-size: auto 100%; }} @media (min-width: 1200px) { .widget.call-to-action-widget[data-call-to-action-widget-id="1"] { background-position: 125% bottom; background-size: auto 100%; }}

Tuz hakkında sorularınız mı var?

Çözelti madenciliği üretimi tuzumuz ve tuz hakkında genel bilgiler için bize soru sorabilirsiniz.

Bize Ulaşın!